Twoja termomodernizacja
krok po kroku
Bardzo istotną kwestią w izolacji domu jest odpowiednia kolejność
wykonywania prac. Jeśli najpierw wymienisz źródło ciepła,
a dopiero później dokonasz termoizolacji budynku – może
okazać się, że niepotrzebnie kupiłeś zbyt duże, czyli także zbyt
drogie, źródło ciepła. Po termomodernizacji potrzebować będziesz
mniejszego i tańszego.
Dzięki termomodernizacji możesz zamontować źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, a zatem tańsze. Wymiana źródła ciepła, zamontowanie paneli słonecznych lub systemu wentylacji z odzyskiem ciepła ma sens tylko wtedy, gdy dom jest dobrze zaizolowany. Zacznij od skutecznej termomodernizacji, a później wprowadzaj w życie
kolejne rozwiązania.
1. Audyt energetyczny
Audyt energetyczny ocenia jakość energetyczną budynku.
Zawiera również wskazania optymalnych rozwiązań pod względem kosztu i czasu zwrotu z inwestycji. Dzięki audytowi dowiesz się, jakie prace
przeprowadzić, aby poprawić
energooszczędność domu. Audytor
zaproponuje Ci optymalny zakres zmian pod względem stosunku kosztów do efektów.
2. Modernizacja izolacji cieplnej
Termomodernizacja to ulepszenie domu tak, by zużywał i tracił mniej energii cieplnej. Celem jest obniżenie kosztów ogrzewania, poprawa komfortu cieplnego oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Zaplanuj działania związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. Ocieplenie ścian, stropu lub dachu, wymiana okien i drzwi znacząco obniżą straty energii oraz doprowadzą budynek do wyższego standardu energooszczędności.
3. Optymalizacja istniejących oraz dobór nowych instalacji
Trzeci krok to przygotowanie istniejącej instalacji grzewczej pod montaż nowego, ekologicznego źródła ciepła. Na tym etapie warto rozważyć również montaż rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej wraz odzyskiem ciepła. W tym momencie zapada również decyzja o wyposażeniu nieruchomości w automatykę oraz czujniki pogodowe.
4. Wymiana źródła ciepła
Po zrealizowaniu trzech wcześniejszych kroków znasz już zapotrzebowanie budynku na ciepło, wiesz ile energii musisz dostarczyć na cele ogrzewania i chłodzenia. Jesteś świadomy energetycznie, teraz jest czas na wybór nowego źródła ciepła. Możesz wybierać pomiędzy kotłem gazowym, na pellet oraz pompą ciepła.
Audyt energetyczny – na czym polega i jak przebiega ten proces ?
Bezpłatne spotkanie informacyjne
Spotykamy się w Twojej nieruchomości. Wstępnie określam standard energetyczny budynku oraz zbieram informacje niezbędne do przygotowania dokumentu audytu energetycznego. Dokonam pomiarów elewacji, powierzchni okien, zbadam przekroje przegród budowlanych oraz zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Na tym etapie odpowiem na wszystkie pytania, oraz przedstawię
możliwości w zakresie dofinansowania do termomodernizacji, wymiany źródła ciepła oraz odnawialnych źródeł energii.
Bezpłatne spotkanie z prezentacją możliwych ścieżek postępowania.
Spotykamy się w Twojej nieruchomości. Przedstawiam Tobie możliwe ścieżki działania w zakresie modernizacji Twojego domu. Otrzymasz pełen zakres informacji oraz edukacji z zakresu wymaganych modernizacji oraz ich skutków ekonomicznych. Poznasz szczegóły techniczne rozwiązań oraz ich koszty. Po tym spotkaniu podejmujesz decyzję o dalszej współpracy ze mną w zakresie kompleksowej termomodernizacji lub montażu odnawialnych źródeł energii lub wymianie źródła ciepła.
Sporządzenie audytu energetycznego
Dokument jest wymagany przy wnioskowaniu o najwyższe kwoty dotacji Czyste Powietrze. W programie Czyste Powietrze na audyt energetyczny możesz uzyskać dofinansowanie w wysokości określonejna rządowej stronie – w 2023 roku zostało ono zwiększone do nawet
1 200 zł netto. Są to pieniądze z dodatkowej puli, która nie zmniejsza wielkości przyznanej dotacji. Kwota dotacji w całości pokrywa koszt audytu. W przypadku podjęcia współpracy ze mną, audyt nic nie kosztuje, rozliczany jest bezpośrednio z Funduszem.
Zaplanowanie i wdrożenie działań rekomendowanych w audycie energetycznym.
Wspólnie opracujemy plan działania rozbity na etapy, wybierzemy wykonawców usług oraz określimy terminy realizacji poszczególnych przedsięwzięć.
Program Czyste Powietrze
Sprawdź rządową stronę i poznaj szczegóły dotacji.